Je Nesrovnal horší ako Ďurkovský?

Autor: Milan Ftáčnik | 29.10.2018 o 9:00 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  7000x

Nebudem uvádzať svoj osobný názor, ale nechám hovoriť fakty a čísla, aby ste si odpovedať mohli sami. Uvediem len dve kľúčové oblasti mestskej politiky a to sú transparentnosť a financie.

Priznávam, že ma šokovala najnovšia správa Transparency International Slovensko (TIS), v ktorej Bratislava klesla v rebríčku transparentnosti samospráv na 42. miesto. TIS každé dva roky zostavuje takýto rebríček a keď končil v roku 2010 svoje funkčné obdobie primátor Ďurkovský, bola v ňom na 8. mieste. Pre mňa ako primátora bola transparentnosť jednou z priorít. Poslanci schválili na môj návrh dokument Protikorupčné minimum, v ktorom boli konkrétne opatrenia vychádzajúce práve z kritérií hodnotených TIS. Nepodarilo sa nám splniť všetky opatrenia, ale v roku 2012 sa Bratislava dostala na 7. miesto a v roku 2014 na 4. miesto v transparentnosti miest a obcí na Slovensku.

            Po nástupe primátora Nesrovnala sa transparentnosť zrejme zo zoznamu priorít vytratila. Bratislava sa dostala v rebríčku 2016 na 17. miesto a v roku 2018 dokonca na 42. miesto. Treba povedať, že transparentnosť ostatných samospráv išla hore, ale Bratislava vo viacerých kritériách stojí na mieste, alebo padá. Jej hodnotenie výrazne kleslo v kritériu Účasť verejnosti na rozhodovaní a takisto v kritériu transparentnosť obecných podnikov a organizácií. A takisto klesla úroveň verejného obstarávania, kde TIS v samostatnom hodnotení zaradila Bratislavu so šiestimi pochybeniami, ktoré oficiálne konštatoval a pokutoval ÚVO, medzi negatívnych rekordérov medzi slovenskými mestami.  

            Druhou oblasťou, kde sa primátorovi Nesrovnalovi podarilo predstihnúť primátora Ďurkovského, je zadĺženosť mesta. V roku 2008 mala Bratislava dlh 139 mil. eur (bez  podnikov a mestských organizácií) a v rezervnom fonde bolo 100 mil. eur. V roku 2010 odovzdával primátor Ďurkovský Bratislavu s dlhom 129 mil. eur a s rezervným fondom vo výške 1,5 mil. eur. Zadĺženosť bola nad hranicou 60% bežných príjmov, ktoré stanovuje ako limit ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, takže mesto už si nemohlo nič požičať, mohlo len šetriť.

            Preto sme sa v rokoch 2010 až 2014 sústredili na šetrenie, ozdravenie mestských financií a na získanie európskych fondov. Bolo to ťažké obdobie, ekonomika po kríze z roku 2008 klesala, rovnako aj príjmy samospráv, ale my sme konali. Podarilo sa nám získať do mesta 300 mil. eur z európskych fondov, za ktoré sa spustila rekonštrukcia Starého mosta, nakúpili sa nové trolejbusy a objednali nové električky. Mesto som odovzdával v lepšom stave, ako som ho preberal, s dlhom 111 mil. eur a na rezervnom fonde bol 1 mil. eur.

            Keď bol v mojom volebnom období Ivo Nesrovnal poslancom a predsedom finančnej komisie, vyhlasoval, že prioritou je pre neho šetrenie a znižovanie dlhu mesta. Keď sa stal primátorom, tak už to neplatilo. Naopak dlh mesta sa od roku 2015 postupne zvyšoval až dosiahol v roku 2018 výšku 142 mil. eur. Pretože príjmy mesta sa výrazne zvýšili vďaka rastu zamestnanosti v štáte a zvýšenému podielu samosprávy na dani z príjmov fyzických osôb, tak sa dlh mesta percentuálne ako podiel z bežných príjmov znížil. Ale tých 142 mil. eur presahuje 51,4%, čo podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti vyžaduje prijatie osobitných opatrení. Všetci vieme, že žijeme časoch, keď sa ekonomike darí, rastú dane z príjmov, preto rastú aj príjmy samospráv a bolo by treba znižovať dlhy mesta, aby bolo pripravené na horšie časy. Ale keď primátor Nesrovnal bude odovzdávať svoju funkciu, odovzdá mesto s rekordným dlhom 142 mil. eur a rezervným fondom vo výške 0,7 mil. eur, hoci ešte začiatkom tohto roku tam bolo viac ako 25 mil. eur.

           Dúfam, že bude odovzdávať novému primátorovi. Nechcem hovoriť o iných veciach, ale v transparentnosti a v zadĺženosti mesta sa výsledkami určite chváliť nemôže. To, čo dokázal, totiž nie sú výsledky, ale hanba.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Glváč po článkoch SME napísal rozhovor so sebou a pretláčal ho cez Kočnera

Podpredseda parlamentu komunikáciu nepoprel, no dôvod na odchod nevidí.

Cynická obluda

Skvelý deň pre spravodlivosť

Za svoju dlhú prokurátorskú prax nebolo veľa dní, keď by Dobroslav Trnka spravil toľko pre boj proti zločinu, ako včera.


Už ste čítali?