Prečo nekandidujem za primátora Bratislavy

Autor: Milan Ftáčnik | 18.6.2018 o 9:00 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  1444x

Lebo chcem, aby sa primátorom stal niekto lepší ako je Ivo Nesrovnal. Rozhodnutím nekandidovať chcem prispieť k tomu, aby sa netrieštili hlasy, lebo to vyhovuje Nesrovnalovi.

Nie je v tom nič osobné. Rešpektujem, že pred štyrmi rokmi vyhral voľby s výrazným náskokom, lebo ľudia uverili jeho sľubom, že Bratislava by mohla byť ako iné európske metropoly. Ale na základe toho, čo nám za štyri roky ukázal, som presvedčený, že Bratislava potrebuje zmenu na poste primátora.

Východiskovú pozíciu po ťažkom období 2010-2014 som mu nechal dobrú. Za štyri roky sme znížili katastrofálne zadĺženie mesta o viac ako 40 mil. eur a reštrukturalizovali sme staré úvery mesta na výhodnejší úrok. Podarilo sa nám do mesta získať takmer 300 mil. eur z európskych fondov, za ktoré sme mohli začať s rekonštrukciou Starého mosta, s kompletnou výmenou všetkých trolejbusov a s objednaním 45 nových električiek pre Dopravný podnik. A aj vďaka aktivite Bratislavy v ZMOS-e sme spoločne s ostatnými mestami a obcami presvedčili vládu, aby zvýšila podiel samosprávy na dani z príjmov fyzických osôb o 2,5%.

Práve vďaka tomuto zvýšeniu a celkovému zvýšeniu výberu dane kvôli rastu zamestnanosti mala Bratislava výnosy z daní v rokoch 2014-2018 až o 150 mil. eur vyššie ako sme mali my v minulom období. Ale okrem dokončenia rekonštrukcie mosta a výrazného asfaltovania ciest, na ktoré má mesto konečne peniaze primátor Nesrovnal ako manažér mesta zlyhal a zlyhal najmä pri plnení svojich volebných sľubov.

Primátor Nesrovnal ako manažér mesta zlyhal, pretože v skutočnosti mesto manažujú jeho poradcovia a riaditeľ magistrátu Maruška. Hovorí sa, že na úrad sa vrátila korupcia a že ide práve cez riaditeľa magistrátu. Primátor nemanažuje ani mestské podniky ako hlavný akcionár, na ich valné zhromaždenia posiela za seba náhradu. Ivo Nesrovnal je prvým primátorom, proti ktorému sa postavilo všetkých 17 starostov mestských častí, lebo podľa nich magistrát mesta nefunguje. Určite je to aj kvôli čistkám, ktoré na úrade mesta primátor s riaditeľom magistrátu urobili. Ale je to najmä výsledok toho, že primátor nevie komunikovať a hľadať zhodu pre svoje návrhy. Nevie komunikovať so starostami, ani s poslancami (príkladom je opakované neschválenie jeho návrhov na parkovaciu politiku), ale ani s občanmi (príkladom je spor s občanmi v Dúbravke, kde ich nevedel získať pre podporu výstavby nájomného bytového domu).

Zlyhal aj pri plnení svojich volebných sľubov. Pamätáte si, keď mi ešte ako poslanec a predseda klubu SDKÚ na zastupiteľstve vykrikoval, že on by vyriešil problém hlavnej železničnej stanice za tri mesiace. Prešli viac ako tri roky a okrem kozmetických úprav sa na stanici a pred ňou prakticky nič nezmenilo. Keby aspoň urobil architektonickú súťaž, ako by priestor pred stanicou mohol vyzerať, ale ani sa o to nepokúsil.  Vo svojom volebnom programe sľúbil vypracovať koncept Dunajskej promenády aj s projektom PKO a namiesto toho predal PKO za jedno euro a nechal ho zbúrať, a to na základe materiálu, ktorý vypracoval developer a vzdal sa možnosti, aby mesto ovplyvnilo, čo namiesto zbúraného PKO na nábreží vyrastie. Sľúbil nový územný plán mesta a zavedenie výškovej regulácie, nemáme ani nový územný plán, ani jednu schválenú zmenu územného plánu, napr. s výškovou reguláciou. Sľúbil dodržiavať zákonné lehoty pri správe mesta, ale rozprávajú sa legendy o tom, ako dlho trvá na meste podpis jedného listu alebo záväzného stanoviska, čo výrazne presahuje zákonné lehoty. Takto by som mohol pokračovať. Najlepšie ilustruje vzťah primátora k jeho volebnému programu to, že ho stiahol zo svojej stránky, aby sa k nemu nikto nedostal.

A to nie je všetko. Nezvládol ani manažovanie vecí, ktoré boli dva alebo štyri roky dopredu známe. Hovorím o zbabranom tendri na verejné osvetlenie. Predošlá zmluva končila v decembri 2016 a dodnes nemá mesto vysúťaženého nového dodávateľa osvetlenia. Rovnako nemá vyriešené, kto bude dodávateľom zimnej a letnej údržby, pretože 8 ročná zmluva primátora Ďurkovského končí koncom tohto roku a aj keď mesto má úmysel zriadiť na túto činnosť vlastnú organizáciu, nebude to od januára budúceho roku. Dodnes primátor nevysvetlil, ako sa mu mohli z úradu stratiť petičné hárky proti hazardu z najväčšej petičnej akcie v Bratislave po roku 1989.

Toto sú hlavné dôvody, pre ktoré si myslím, že Bratislava potrebuje lepšieho primátora. Svojim rozhodnutím nekandidovať chcem prispieť k tomu, aby sa netrieštili hlasy medzi veľa dobrých kandidátov a k tomu, aby najlepší z doteraz ohlásených kandidátov nahradil Iva Nesrovnala vo funkcii primátora Bratislavy.

Ja sa budem v komunálnych voľbách 2018 uchádzať o dôveru občanov ako kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva vo volebnom obvode Petržalka. Takto chcem využiť svoje skúsenosti pre rozvoj mesta a skvalitnenie života jeho občanov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zákaz vychádzania pre netestovaných? Pochybnosti majú ústavní právnici aj prezidentka

Vláda riskuje, že Ústavný súd zruší testovanie skôr, ako sa začne.

Minúta po minúte: Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.


Už ste čítali?