Politikov treba hodnotiť podľa skutkov, nielen podľa slov

Autor: Milan Ftáčnik | 24.4.2017 o 8:00 | Karma článku: 10,18 | Prečítané:  13701x

Už viete, že kandidujem na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Keďže som pôsobil vo viacerých funkciách, zrejme ste si viacerí položili otázku: čo ten Ftáčnik vlastne urobil na pozícii primátora? Tu je odpoveď. 

Ľudí a najmä politikov by sme mali hodnotiť nielen podľa slov, ale predovšetkým podľa skutkov. Preto vám chcem ukázať, že tých skutkov je oveľa viac, ako sa možno na prvý pohľad zdá. 

Keď som nastúpil do funkcie primátora Bratislavy, prebral som obrovsky zadlžené mesto, ktorého dlhy dosahovali viac ako 66 % bežných príjmov. To bolo viac ako kritická hranica 60 % stanovená ústavným zákonom. Za štyri roky sme mesto finančne ozdravili a znížili sme jeho dlhy o 40 miliónov eur. To ľudia nevidia, ani to možno nepovažujú za veľký výsledok, ale práve vďaka nemu stojí teraz rozvoj Bratislavy na zdravých finančných základoch. Navyše som zanechal svojmu nástupcovi mesto v takom stave, že má každý rok o viac ako 10 miliónov eur v rozpočte viac, ako sme mali my v našom volebnom období a tiež otvorený úverový rámec do európskej banky za veľmi výhodných podmienok.

Môj druhý veľký výsledok spočíva v tom, že sa mi podarilo získať viac ako 300 miliónov eur na riešenie problémov mestskej hromadnej dopravy. Dnes ich vidíte v nových električkách - jazdí ich 45, v nových trolejbusoch, ktorých je viac ako 120, ako aj v novom Starom moste. Boli to peniaze pôvodne určené pre Železnice Slovenskej republiky na vybudovanie tunela popod Dunaj a napojenie železničnej trate z Petržalky až na Filiálku. Keďže tento projekt hodnotila komisia ako nerentabilný, tak sme sa uchádzali ako mesto o tieto zdroje a vo výške 300 miliónov eur sa nám to podarilo. Keby sme neboli presvedčili Európsku komisiu, aby sa Bratislava stala príjemcom peňazí z Operačného programu doprava, tak dnes ani električky ani nový Starý most nemáme. Aj vďaka tomu môže teraz mesto pracovať na projekte druhej etapy električky až po Janíkov Dvor, lebo Európska komisia už berie podporu verejnej dopravy v meste ako prioritu. Okrem toho sme zrekonštruovali električkovú trať v Dúbravke, položili 70 000 m2 nového asfaltu na cestách za výrazne výhodnejšiu cenu ako v minulosti, pripravili sme projekty na rekonštrukciu električkových radiál.

Za tretí dôležitý výsledok považujem prijatie 60-tich protikorupčných opatrení na zvýšenie transparentnosti mesta. Vďaka ich plneniu sa Bratislava stala 4. najtransparentnejším mestom na Slovensku. Bol to výsledok myšlienky otvorenej samosprávy, ktorú som presadzoval od svojho nástupu do funkcie. Okrem toho sme v Petržalke postavili prvý nájomný dom po dlhom čase, odstránili sme 450 kusov vonkajšej reklamy, pomohli sme k otvoreniu Starej tržnice, zachránili sme Kráľovu horu na základe petície viac ako 20 000 obyvateľov, zachránili sme aj parčík Belopotockého, čím sa táto 20 ročná kauza skončila v prospech občanov.

Takto chcem pristúpiť aj k riadeniu kraja. Na základe diskusií so starostami, primátormi a občanmi pripravujem svoj volebný program, v ktorom využijem aj skúsenosti z riadenia mesta a mestskej časti, ako aj z pozície poslanca samosprávneho kraja. A urobím všetko preto, aby sa čo najviac z môjho programu aj splnilo. Lebo práce pre kraj je viac než dosť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?