reklama

Rok Iva Nesrovnala: Rok nesplnených sľubov

Dňa 11. decembra uplynul rok odvtedy, čo sa ujal funkcie primátora Ivo Nesrovnal. Nikto nečakal, že za rok splní svoj volebný program, ale sklamaných z jeho krokov je určite viac ako čakal on. Pozrime sa na tie rozhodujúce:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

 Kľúčovým problémom samosprávy Bratislavy je financovanie. Primátor Nesrovnal má to šťastie, že na toto volebné obdobie má k dispozícii viac peňazí ako sme mali my v rokoch 2010-2014. Vďaka rozhodnutiu vlády Roberta Fica z roku 2014, ktoré presadzoval ZMOS aj za účasti Bratislavy, sa zvýšil podiel všetkých samospráv na Slovensku na daniach z príjmov fyzických osôb zo 65% na 67,5% v roku 2015 a na 70% v roku 2016. V prípade Bratislavy to znamená viac v rozpočte 2015 o 10 mil. eur oproti roku 2014 a v roku 2016 o ďalších 8,5 mil. eur, čo za štyri roky znamená o 65 mil. eur viac oproti minulému volebnému obdobiu. Určite to nebude stačiť na riešenie všetkých problémov mesta, preto primátor sľúbil v lete, že predloží na jeseň tzv. Bratislavskú deklaráciu, kde chcel navrhnúť riešenie dlhodobého financovania hlavného mesta. Dodnes nebola predložená. Podarilo sa mu od štátu získať pôžičku vo výške 7,5 mil. eur, zatiaľ žiadny prísľub na zmenu financovania hlavného mesta. Prišiel s návrhom na zvýšenie dane z nehnuteľností o 100%, bez toho, aby ľuďom vysvetlil, čo za to od mesta dostanú. Arogantne ich odbil poznámkou, že to je len jedna káva mesačne a nakoniec po nesúhlase mestských častí to stiahol. V roku 2015 neznížil zadĺženie mesta a podľa schváleného rozpočtu sa tak nestane ani v roku 2016. Peniaze slúžia mestu na zlepšenie života občanov. Svoje priority, čo chce dosiahnuť za 4 roky v meste predložil primátor v júni, po kritike poslancov materiál stiahol a dodnes ho znovu nepredložil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Svoje manažérske „kvality“ potvrdil pri nominovaní zástupcov mesta do mestských podnikov. Pred voľbami tvrdil, že strany súhlasili, že v podnikoch nebudú mať svojich nominantov. Tak sa primátor pokúšal presadiť nominantov, ktorých by nominoval najmä on. A poslancov pre tento návrh získaval jeho poradca prísľubmi o tom, že si môžu nominovať svojich zástupcov a ďalšími ponukami. Známa nahrávka poslanca Hrčku dokazuje, že takáto misia existovala. Čo ma ale dostalo, bolo vyjadrenie vtedajšieho námestníka primátora Koleka, ktorý sa na zastupiteľstve vzdal funkcie s odôvodnením, že s takýmito metódami nesúhlasí. A priznal, že aj za ním bol poradca, aj jemu ponúkal miesta a keď odmietol, že nemá záujem, tak poradca hovoril, že u každého je to len o počte núl, na ktorých sa dohodnú. Rozumiete situácii, keď primátor pošle za svojim námestníkom vlastného poradcu s takýmto poslaním? To je absurdné a dokladá to, aké metódy bol ochotný pán Nesrovnal použiť, aby presadil svoj vplyv v podnikoch. Poslanci s tým nesúhlasili a odsúhlasili dve veci: všetky miesta v predstavenstvách a dozorných radách okrem jedného sa obsadia tak ako doteraz politicky, teda na základe návrhov politických strán, na princípe pomerného zastúpenia. Miesta predsedov predstavenstiev a súčasne generálnych riaditeľov sa rozhodli obsadiť konkurzami, s verejným programom kandidátov, s verejným vypočutím a potom hlasovaním v zastupiteľstve. To by bol pozitívny krok, ale zvrhol sa na frašku, pretože bolo dopredu jasné, kto tie konkurzy vyhrá. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Pred voľbami energicky presadzoval vyriešenie hlavnej stanice výpoveďou zmluvy s investorom a vypísaním súťaže, ako má priestor pred stanicou vyzerať. Po voľbách otočil, už nechce vypovedať zmluvu, len upravil priestor pred stanicou a ďalej čaká na koniec roku 2016, kedy zmluva vyprší. Rovnakú otočku urobil pri PKO. Pred voľbami hovoril o tom, že vypracuje projekt Dunajskej promenády aj s projektom PKO. Po voľbách opäť otočil o 180 stupňov a navrhol poslancom budovu PKO predať investorovi za 1 euro, teda vydať ju na zbúranie a vzdať sa všetkých možností mesta na ovplyvnenie toho, čo bude namiesto PKO stáť. To je vzdanie sa pozície mesta o zachovaní celého PKO, ktoré štyri roky presadzoval ako poslanec, ako aj vzdanie sa jeho volebného programu. Poslanci mu to odsúhlasili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Do prvého roku primátora spadá a zbabrané spustenie tretej etapy bratislavskej integrovanej dopravy. Odborníci z firmy Bratislavská integrovaná doprava (BID) navrhli znížiť zľavu pre zdravotne postihnutých zo 100% na 50% a zavedenie tzv. SeniorPassov pre seniorov nad 70 rokov na preukazovanie nároku na bezplatnú dopravu a primátor Nesrovnal spolu so županom Frešom zabudli na svojich voličov a nechali tento návrh schváliť svojim zastupiteľstvám. V júni som na zastupiteľstve upozornil, že to je zásadná zmena podmienok pre ZŤP a seniorov, tak na základe kritiky médií cez leto, opravili návrh na 90% zľavu pre ZŤP. K seniorom neprijali nič nové a tak museli a musia stáť v radoch a vybavovať si doklad, ktorého účel im nikto zrozumiteľne nevysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Za pozitívny výsledok prvého roku primátora považujem aktivity mesta k dokončeniu Starého mostu. Trochu mi ten dojem kazí to, že tá, ktorá sa za mesto o to najviac zaslúžila, a to hlavná dopravná inžinierka Kratochvílová, bola vyhodená tesne pred dokončením stavby, bez jasného vysvetlenia. Rovnako bez vysvetlenia musela z magistrátu odísť tretina zamestnancov, čo je viac ako 170 ľudí.

 Zatiaľ je primátor Nesrovnal jedno veľké sklamanie. Dal voľby, ale svoj volebný program nedáva. Podľa toho, čo robí a ako sa správa, si za to môže len a len sám. 

Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg. Kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave Zoznam autorových rubrík:  Moje názory

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu