PKO: Ako Ivo Nesrovnal opäť otočil o 180 stupňov

Autor: Milan Ftáčnik | 26.11.2015 o 10:42 | (upravené 26.11.2015 o 12:45) Karma článku: 10,90 | Prečítané:  8850x

Ako poslanec ho chcel zachrániť celé, ako kandidát sľuboval, že vyrieši PKO ako súčasť nábrežia a ako primátor ho navrhuje zbúrať.

        Pred voľbami hovoril, že vypovie pre mesto nevýhodnú zmluvu na hlavnej stanici. Po voľbách otočil o 180 stupňov a tvrdil, že výpoveď nedá, lebo situácia sa zmenila. Vo svojom volebnom programe mal Ivo Nesrovnal dva ciele, týkajúce sa nábrežia: vyriešiť situáciu okolo PKO a vypracovať projekt Dunajskej promenády aj s projektom PKO. Kým z prvej formulácie nie je jasné, aké riešenie mal na mysli, z druhej sa dá rozumieť, že počítal s PKO na nábreží.

         Ale Ivo Nesrovnal opäť otočil o 180 stupňov a navrhuje predať PKO investorovi. Za jedno euro. To by znamenalo, že PKO bude zbúrané a namiesto neho bude realizovaný developerský projekt River park II s malou náplasťou pre verejnosť, lebo súčasťou projektu má byť aj objekt planetária a mediatéky na námestí s prístupom k Dunaju. Primátor Nesrovnal navrhuje zbúrať PKO, napriek tomu, že ako poslanec presadil v roku 2011 uznesenie mestského zastupiteľstva, ktoré požaduje zachovanie celého PKO.

         A robí to potichu, bez toho, aby sa postavil pred verejnosť a vysvetlil, prečo sa tak rozhodol. Mal na to výbornú príležitosť, lebo tento týždeň v utorok bola v Primaciálnom paláci prezentácia architektonickej štúdie nábrežia, vrátane planetária a mediatéky, s náznakom toho, ako bude vyzerať developerská časť projektu Riverpark II. Na túto prezentáciu vôbec neprišiel. Možno preto, lebo štúdiu vypracoval súkromný investor, a nie mesto, ako pred voľbami sľúbil primátor. Možno preto, lebo mu na tú štúdiu dal osobne súhlas, ale zabudol o tom informovať poslancov. Možno neprišiel preto, že by musel vysvetľovať poslancom, že komunikoval s investorom, ale oni sa to dozvedeli až na tejto prezentácii a nie od primátora, ktorý každý mesiac o rokovaniach s investorom predkladá zastupiteľstvu správu.

         Ale ak chce, aby poslanci schválili predaj PKO za jedno euro, bude musieť vysvetľovať. Ak chce, aby tomu rozumela aj verejnosť, bude musieť vysvetliť, prečo ustupuje od platného uznesenia zastupiteľstva, ktoré sám navrhol a presadzuje zbúranie celého PKO. Viem, že jeho argumentom bude, že tým ochráni mesto predplatením vysokej pokuty, ktorá mestu hrozí na základe žalôb investora, ale pravda je taká, že o žalobách vedel aj pred voľbami.

Aby som bol objektívny, bol to Andrej Ďurkovský, kto presadil v mestskom zastupiteľstve predaj pozemku pod mestskou budovou PKO, bol to Andrej Ďurkovský, kto podpísal tajnú zmluvu o búraní PKO a bol to ten istý Andrej Ďurkovský, kto vydal po voľbách v roku 2010 PKO do rúk investora s cieľom, že do nástupu nového primátora bude zbúrané. Tým dostal mesto do veľmi zložitej situácie. Aktívnej verejnosti aj s pomocou premiérky Radičovej a vtedajšieho ministra vnútra Lipšica sa podarilo búraniu zabrániť. Tá istá verejnosť za vyslovila za zachovanie celého PKO a tak sa rozhodlo aj mesto na základe návrhu poslanca Nesrovnala. Mojim cieľom ako primátora bolo čiastočné zachovanie PKO, to som mal aj vo volebnom programe, lebo som si bol vedomý, že v podmienkach, ktoré boli nastavené v minulosti, môže mesto dosiahnuť maximálne kompromisné riešenie. Aj v závislosti od výsledku súdneho sporu o platnosť tajnej zmluvy, ktorú podpísal bývalý primátor Ďurkovský. Keďže poslanci trvali na zachovaní celého PKO, dohodu sa za štyri roky nepodarilo dosiahnuť.  

Kandidát na primátora sľúbil situáciu s PKO vyriešiť, ale jeho riešenie je aktom pasívneho primátora, ktorý nehľadá riešenie prijateľné pre obe strany, neobhajuje pozíciu mesta a jeho majetok, nehľadá najlepšiu podobu Dunajského nábrežia ako to sľúbil, ale vzdáva sa svojej pozície a ustupuje investorovi v plnom rozsahu. Asi si budeme musieť zvyknúť, že ak niečo Ivo Nesrovnal sľuboval pred voľbami, tak po voľbách to dokáže bez problémov otočiť o 180 stupňov. A bez vysvetlenia. Aké úbohé.    

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sudcovia Najvyššieho súdu žiadajú Urbancovú, aby odstúpila. Pre Kočnera

Vyplynuli podozrenia, že podpredsedníčka Najvyššieho súdu zneužívala svoju funkciu.

Cynická obluda

Skvelý deň pre spravodlivosť

Za svoju dlhú prokurátorskú prax nebolo veľa dní, keď by Dobroslav Trnka spravil toľko pre boj proti zločinu, ako včera.


Už ste čítali?