Transparentná fraška

Autor: Milan Ftáčnik | 26.9.2015 o 0:53 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  8486x

Ivo Nesrovnal sľuboval transparentnosť v mestských podnikoch, namiesto toho mu vyšla iba úbohá fraška.

Ivo Nesrovnal pred voľbami sľuboval, že odpolitizuje mestské podniky a že budú riadené transparentne a odborne. Ako zvolený primátor Bratislavy začal snahou o mocenské ovládnutie podnikov. Navrhol poslancom výberovú komisiu na riaditeľov podnikov, v ktorej mali mať jeho zástupcovia väčšinu. Vyslal za poslancami svojho poradcu Holeša, ktorý sa snažil jednotlivých poslancov ponukami získať v prospech tohto návrhu. Potvrdil to dokonca priamo na zastupiteľstve jeho námestník Kolek, že aj jeho oslovil s takouto (vraj aj finančnou) ponukou, to je až neuveriteľné, že toto si primátor dovolil. Podozrenie z korupcie a kupovania poslancov už od mája vyšetruje Národná kriminálna agentúra.

Poslanci s návrhmi primátora nesúhlasili a po niekoľkomesačnej diskusii schválili vlastné zásady, na základe ktorých mali byť zvolení zástupcovia do podnikov s majetkovou účasťou mesta. Obsahovali spojenie princípu politických nominácií do predstavenstiev a dozorných rád s myšlienkou výberových konaní na riaditeľov kľúčových podnikov. Politické nominácie mali byť na princípe pomerného zastúpenia poslaneckých klubov, teda počet ich zástupcov v podnikoch mal zodpovedať počtu členov ich poslaneckého klubu, teda zodpovedať veľkosti dôvery, ktorú dostali od voličov. Výberové konania obsahovali nové a pozitívne prvky, a to zverejnenie mien kandidátov, zverejnenie ich koncepcií, s ktorými sa uchádzajú o funkciu a tiež verejné vypočutia, aby si verejnosť mohla urobiť názor na jednotlivých kandidátov. Toto ocenila aj Transparency International Slovensko, ktorá sa však po skončení výberových konaní vyjadrila, že v procese bolo aj množstvo nedostatkov, napr. neboli vôbec jasné kritériá, na základe ktorých kandidáti postúpili do ďalšieho kola a preto odporučila, aby poslanci zvážili, či sa návrhmi z výberového konania budú riadiť. To už boli vonku aj informácie, že mená budúcich víťazov boli dopredu známe, začiatkom augusta poslancovi Hrčkovi, alebo v polovici augusta, keď ich zverejnil Nový čas. Pritom vybraní a navrhnutí boli víťazi až 17. septembra.

Takže to vôbec nebolo transparentné výberové konanie, ale divadlo pre verejnosť, lebo všetko bolo dopredu dohodnuté. Keby povedali, že tam budú politickí nominanti a dali tam tých istých, tak voči tomu nemožno mať výhrady. Ale tvrdiť, že to bol transparentný výber a pritom to bola dopredu dohodnutá fraška, to je klamstvo a podvod na voličoch. Mesto má zo zákona právo určovať svoje zastúpenie v podnikoch, ale nemožno mlčať, ak sa tento cieľ snaží primátor dosiahnuť nemorálnymi prostriedkami. Klamstvo a podvod takými určite sú. Nie je totiž dôležitý len výsledok, ale aj cesta, akou ten výsledok dosiahneme.  

Ak to zhrniem, tak primátor sa najprv snažil mocensky ovládnuť podniky a snažil sa na to cez svojho poradcu získať poslancov. Keď mu to nevyšlo, tak predložil politické nominácie do predstavenstiev, ktoré poslanci dostali v noci pred hlasovaním. Plus predložil výsledky zmanipulovaných výberových konaní, ktoré sú tiež politickými nomináciami, lebo boli dopredu dohodnuté, čo on ani nikto nevyvrátil. A ešte k tomu pribalil zmeny riaditeľov príspevkových organizácií mesta, kde sa tiež tváril, že robil výberové konania, ale nikto nevie, aké boli výberové komisie, kto sú tí ľudia, ktorí vyhrali, koľkí boli prihlásení a víťazov ani nepredstavil poslancom. A o tomto všetkom mali naraz rozhodnúť poslanci jedným hlasovaním, čo bol brutálny nátlak na poslancov a potláčanie ich slobodného rozhodovania. Rovnako ako vyhrážky pána primátora, že ak poslanci zmeny v podnikoch neschvália, tak on ich urobí sám bez zastupiteľstva, čo by bolo hrubým porušením zákona o Bratislave. A to povie právnik, ktorý sa stal primátorom Bratislavy, akoby s porušením zákona nemal žiadny problém.

Zodpovednosť za túto frašku nesie v prvom rade primátor Ivo Nesrovnal, ktorý predložil materiál. A spolu s ním 27 poslancov, ktorí za takýto návrh hlasovali. Bratislavská politika dnes spadla do svojho suterénu, čo nemá za posledných 25 rokov obdobu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Zmekova Hlava XXII

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?