Bratislava v roku 2018

Autor: Milan Ftáčnik | 10.11.2014 o 11:34 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  999x

Električka v Petržalke, nové vozidlá MHD, menej dopravných kolón, krajšie verejné priestory, vynovená promenáda, čistota, poriadok v parkovaní či množstvo podujatí. Taká bude Bratislava o štyri roky.

Kde bude Bratislava o štyri roky? Ponúkam realistickú víziu postavenú na dokončení rozbehnutých projektov a konkrétnych skúsenostiach z riadenia samosprávy.

Za uplynulé štyri roky sme posunuli Bratislavu dopredu. Mojou ambíciou je pokračovať v rozbehnutých projektoch tak, aby bola atraktívnym mestom pre ľudí a príjemným mestom pre život. Počas obdobia 2010-2014 sme otvorili riadenie mesta verejnej kontrole a získali sme na rozvojové dopravné projekty viac ako 300 mil. eur z európskych fondov. Podarilo sa nám výrazne znížiť dlhy mesta a jeho podnikov z minulého obdobia, ako aj riešiť zložité problémy z minulosti. Za štyri roky sme spustili zaujímavé projekty a posunuli sme mesto dopredu. Mesto sme postavili na zdravých základoch, čo vytvára dobré predpoklady do budúcnosti.

Papierové formuláre nahradíme elektronickými

Otvorená samospráva a zapájanie obyvateľov do rozhodovania, to je princíp, na ktorý sme vsadili v uplynulých štyroch rokoch a nemožno z neho poľaviť. Práve naopak, je budem posilňovať efektívnu a modernú komunikáciu s Bratislavčanmi.

Za jednu z najväčších výziev považujem elektronizáciu samosprávy. Je to projekt, ktorý sme začali pripravovať v tomto volebnom období a dokončený by mal byť v roku 2015. Reálne to bude znamenať pre občanov a podnikateľov možnosť riešiť komunikáciu s úradom z pohodlia svojho domova alebo kancelárie. Elektronizácia služieb samosprávy bude obsahovať elektronickú podateľňu, elektronické formuláre, geografický informačný systém, registratúru, platobný modul, platby a evidenciu miestnych daní a poplatkov a ďalšie služby. Novou výzvou inteligentnej samosprávy je koncept vo svete známy ako inteligentné mesto alebo smart city. Okrem účasti obyvateľov na veciach verejných to znamená oveľa väčšie využívanie rôznych webových a smartfónových aplikácií, ktoré prinesú nové služby v oblasti dopravy, turizmu, kultúry či vzdelávania.

V tomto volebnom období sme zaviedli občiansky rozpočet, čo je koncept, ktorý umožňuje obyvateľom spolurozhodovať o použití časti mestských financií. Nastávajúce roky chceme ísť ďalej – umožniť obyvateľom elektronickým hlasovaním spolurozhodovať o dôležitých otázkach mesta. Za absolútne samozrejmé považujem, že Bratislava bude naďalej znižovať zadlženie, čo bude znamenať aj šetrenie nákladov na úrokoch z úverov. Nasporené prostriedky môžeme využiť na rozvojové projekty mesta. Zefektívneniu samosprávy pomôžu aj výberové konania na manažérske pozície v mestských podnikoch ako je napríklad dopravný podnik, vodárenská spoločnosť, odvoz a likvidácia odpadu a ďalšie.

Nové vozidlá MHD, električka do Petržalky a menej kolón

Fungujúca doprava je pre modernú metropolu kľúčová. Má to byť doprava efektívna, rýchla a ekologická. Vďaka tomu, že sme v tomto volebnom získali 300 miliónov eur na dopravnú infraštruktúru a nový vozový park MHD, o štyri roky bude realitou nová električková trať Šafárikovo námestie – Bosákova, rozostavaná električková trať na Janíkov dvor, 60 nových električiek, 80 nových autobusov a rovnaký počet nových trolejbusov. Verejná doprava bude komfortnejšia a pohodlnejšia. MHD v Bratislave bude o štyri roky aj rýchlejšia a spoje budú jazdiť načas. Bude to vďaka tomu, že zrealizujeme ďalšie projekty preferencie verejnej dopravy. Vďaka inteligentným svetelným križovatkám a vyhradeným pruhom nebudú električky, trolejbusy aj autobusy toľko stáť v zápchach.

Bratislava bude mať o štyri roky poriadok v parkovaní. Výsledkom toho bude dostupnejšie parkovanie pre obyvateľov v okolí svojich domov, voľné miesta pre krátkodobé parkovanie pred úradmi a inštitúciami a najmä nižší počet dopravných kolón. Nové pravidlá parkovania odbremenia chodníky od áut a vytvoria aj komfortnejší priestor pre peších. Mojim cieľom je, aby sme sa priblížili k stavu, kedy bude dopravná situácia cez týždeň taká bezproblémová ako cez víkend či v lete.

O štyri roky budeme mať z veľkej časti hotovú nosnú kostru cyklistických trás vrátane cyklotrasy do Devína, vďaka čomu podiel cyklistickej dopravy môže siahať k číslu 5 percent. Vďaka vysúťaženému dodávateľovi môžeme spustiť projekt mestskej požičovne bicyklov. V roku 2018 budeme mať fungujúcu integrovanú dopravu pre celý Bratislavský kraj. Vďaka systematickej rekonštrukcii ciest, ktorú sme už naštartovali, bude v Bratislave menej výtlkov a kvalitnejšie cesty.

Zrekonštruovaná nábrežná promenáda a krajšie verejné priestranstvá

Bratislava bude o štyri roky príťažlivým miestom pre život s dobrou kvalitou verejného priestoru, zdravým životným prostredím, ale aj možnosťami pre kultúru, šport a trávenie voľného času. To nie sú len sľuby, ale pokračovanie toho, čo sme robili štyri roky. 

V roku 2018 budeme mať vynovenú nábrežnú promenádu od Eurovei až po most Lafranconi, vysadených tisíc nových stromov a zrevitalizované dva existujúce parky. Štúrova ulica bude kompletne zrekonštruovaná a bude na nej viac priestoru pre chodcov a cyklistov. Na novom Starom moste si budeme môcť vychutnávať pohľad na krásnu panorámu Bratislavy.

Vďaka rozumnému hospodáreniu v uplynulých štyroch rokoch budeme môcť dávať viac prostriedkov do čistoty mesta a udržiavania zelene. Vytvorením tzv. bezgraffitových zón a systematickým odstraňovaním nelegálnej reklamy bude v meste menej vizuálneho smogu. Tento rok sme schválili novú koncepciu starostlivosti o lesopark, čo bude znamenať v ďalších rokoch menej ťažby a príjemnejšie prostredie pre relax.

O štyri roky budeme mať za sebou zrealizovaný pilotný projekt adaptácie mesta na zmenu klímy, teda sviežejší a čistejší vzduch, znižovanie spotreby energie a prirodzenejšiu cirkuláciu vody v ovzduší.

Do kultúry a voľnočasových aktivít pôjde viac peňazí, energie aj času a ožije tak nielen staré mesto, ale aj ostatné mestské časti atraktívnymi kultúrno-spoločenskými a športovými podujatiami. Bratislava bude o štyri roky aj medzinárodné mesto elektromobility, európske hlavné mesto mládeže a bežecké mesto.

Nové nájomné domy, viac miest v škôlkach, menej bezdomovcov

Bratislava bude o štyri roky mestom pre plnohodnotný život všetkých vekových generácií. V roku 2014 sme odovzdali do užívania po dlhej dobe nový nájomný dom. V roku 2018 pribudnú aspoň dva ďalšie. O štyri roky bude viac detských jaslí a materských škôlok a budú pre rodiny dostupnejšie. Vďaka napĺňaniu už schváleného Programu aktívneho starnutia bude mať Bratislava oveľa viac aktívnych a angažovaných seniorov ako je tomu dnes. To povedie k posilňovaniu medzigeneračnej solidarity a úcty medzi ľuďmi. Za uplynulé štyri roky sme urobili aj konkrétne kroky pre zníženie počtu ľudí bez domova. Budeme v tom pokračovať a trvalo umožňovať týmto ľuďom vrátiť sa do normálneho života.

Pokračujme v tom, čo sme začali

Moja vízia Bratislavy v roku 2018 nie je postavený na nereálnych sľuboch, ale na pokračovaní v naštartovaných projektoch a výsledkoch, ktoré sa nám za uplynulé štyri roky podarilo dosiahnuť. Vychádzam z konkrétnych praktických skúseností s vedením mesta v náročných finančných podmienkach. Rovnako platí, že to čo ponúkam, môžem sľubovať len preto, že sme na to vytvorili priestor a zdroje zodpovedným hospodárením a zásadným ozdravením mestských financií. 

Moju víziu Bratislavy na roky 2014-2018 nájdete tu >>

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Zmekova Hlava XXII

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?