Bratislava v roku 2018

Autor: Milan Ftáčnik | 10.11.2014 o 11:34 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  987x

Električka v Petržalke, nové vozidlá MHD, menej dopravných kolón, krajšie verejné priestory, vynovená promenáda, čistota, poriadok v parkovaní či množstvo podujatí. Taká bude Bratislava o štyri roky.

Kde bude Bratislava o štyri roky? Ponúkam realistickú víziu postavenú na dokončení rozbehnutých projektov a konkrétnych skúsenostiach z riadenia samosprávy.

Za uplynulé štyri roky sme posunuli Bratislavu dopredu. Mojou ambíciou je pokračovať v rozbehnutých projektoch tak, aby bola atraktívnym mestom pre ľudí a príjemným mestom pre život. Počas obdobia 2010-2014 sme otvorili riadenie mesta verejnej kontrole a získali sme na rozvojové dopravné projekty viac ako 300 mil. eur z európskych fondov. Podarilo sa nám výrazne znížiť dlhy mesta a jeho podnikov z minulého obdobia, ako aj riešiť zložité problémy z minulosti. Za štyri roky sme spustili zaujímavé projekty a posunuli sme mesto dopredu. Mesto sme postavili na zdravých základoch, čo vytvára dobré predpoklady do budúcnosti.

Papierové formuláre nahradíme elektronickými

Otvorená samospráva a zapájanie obyvateľov do rozhodovania, to je princíp, na ktorý sme vsadili v uplynulých štyroch rokoch a nemožno z neho poľaviť. Práve naopak, je budem posilňovať efektívnu a modernú komunikáciu s Bratislavčanmi.

Za jednu z najväčších výziev považujem elektronizáciu samosprávy. Je to projekt, ktorý sme začali pripravovať v tomto volebnom období a dokončený by mal byť v roku 2015. Reálne to bude znamenať pre občanov a podnikateľov možnosť riešiť komunikáciu s úradom z pohodlia svojho domova alebo kancelárie. Elektronizácia služieb samosprávy bude obsahovať elektronickú podateľňu, elektronické formuláre, geografický informačný systém, registratúru, platobný modul, platby a evidenciu miestnych daní a poplatkov a ďalšie služby. Novou výzvou inteligentnej samosprávy je koncept vo svete známy ako inteligentné mesto alebo smart city. Okrem účasti obyvateľov na veciach verejných to znamená oveľa väčšie využívanie rôznych webových a smartfónových aplikácií, ktoré prinesú nové služby v oblasti dopravy, turizmu, kultúry či vzdelávania.

V tomto volebnom období sme zaviedli občiansky rozpočet, čo je koncept, ktorý umožňuje obyvateľom spolurozhodovať o použití časti mestských financií. Nastávajúce roky chceme ísť ďalej – umožniť obyvateľom elektronickým hlasovaním spolurozhodovať o dôležitých otázkach mesta. Za absolútne samozrejmé považujem, že Bratislava bude naďalej znižovať zadlženie, čo bude znamenať aj šetrenie nákladov na úrokoch z úverov. Nasporené prostriedky môžeme využiť na rozvojové projekty mesta. Zefektívneniu samosprávy pomôžu aj výberové konania na manažérske pozície v mestských podnikoch ako je napríklad dopravný podnik, vodárenská spoločnosť, odvoz a likvidácia odpadu a ďalšie.

Nové vozidlá MHD, električka do Petržalky a menej kolón

Fungujúca doprava je pre modernú metropolu kľúčová. Má to byť doprava efektívna, rýchla a ekologická. Vďaka tomu, že sme v tomto volebnom získali 300 miliónov eur na dopravnú infraštruktúru a nový vozový park MHD, o štyri roky bude realitou nová električková trať Šafárikovo námestie – Bosákova, rozostavaná električková trať na Janíkov dvor, 60 nových električiek, 80 nových autobusov a rovnaký počet nových trolejbusov. Verejná doprava bude komfortnejšia a pohodlnejšia. MHD v Bratislave bude o štyri roky aj rýchlejšia a spoje budú jazdiť načas. Bude to vďaka tomu, že zrealizujeme ďalšie projekty preferencie verejnej dopravy. Vďaka inteligentným svetelným križovatkám a vyhradeným pruhom nebudú električky, trolejbusy aj autobusy toľko stáť v zápchach.

Bratislava bude mať o štyri roky poriadok v parkovaní. Výsledkom toho bude dostupnejšie parkovanie pre obyvateľov v okolí svojich domov, voľné miesta pre krátkodobé parkovanie pred úradmi a inštitúciami a najmä nižší počet dopravných kolón. Nové pravidlá parkovania odbremenia chodníky od áut a vytvoria aj komfortnejší priestor pre peších. Mojim cieľom je, aby sme sa priblížili k stavu, kedy bude dopravná situácia cez týždeň taká bezproblémová ako cez víkend či v lete.

O štyri roky budeme mať z veľkej časti hotovú nosnú kostru cyklistických trás vrátane cyklotrasy do Devína, vďaka čomu podiel cyklistickej dopravy môže siahať k číslu 5 percent. Vďaka vysúťaženému dodávateľovi môžeme spustiť projekt mestskej požičovne bicyklov. V roku 2018 budeme mať fungujúcu integrovanú dopravu pre celý Bratislavský kraj. Vďaka systematickej rekonštrukcii ciest, ktorú sme už naštartovali, bude v Bratislave menej výtlkov a kvalitnejšie cesty.

Zrekonštruovaná nábrežná promenáda a krajšie verejné priestranstvá

Bratislava bude o štyri roky príťažlivým miestom pre život s dobrou kvalitou verejného priestoru, zdravým životným prostredím, ale aj možnosťami pre kultúru, šport a trávenie voľného času. To nie sú len sľuby, ale pokračovanie toho, čo sme robili štyri roky. 

V roku 2018 budeme mať vynovenú nábrežnú promenádu od Eurovei až po most Lafranconi, vysadených tisíc nových stromov a zrevitalizované dva existujúce parky. Štúrova ulica bude kompletne zrekonštruovaná a bude na nej viac priestoru pre chodcov a cyklistov. Na novom Starom moste si budeme môcť vychutnávať pohľad na krásnu panorámu Bratislavy.

Vďaka rozumnému hospodáreniu v uplynulých štyroch rokoch budeme môcť dávať viac prostriedkov do čistoty mesta a udržiavania zelene. Vytvorením tzv. bezgraffitových zón a systematickým odstraňovaním nelegálnej reklamy bude v meste menej vizuálneho smogu. Tento rok sme schválili novú koncepciu starostlivosti o lesopark, čo bude znamenať v ďalších rokoch menej ťažby a príjemnejšie prostredie pre relax.

O štyri roky budeme mať za sebou zrealizovaný pilotný projekt adaptácie mesta na zmenu klímy, teda sviežejší a čistejší vzduch, znižovanie spotreby energie a prirodzenejšiu cirkuláciu vody v ovzduší.

Do kultúry a voľnočasových aktivít pôjde viac peňazí, energie aj času a ožije tak nielen staré mesto, ale aj ostatné mestské časti atraktívnymi kultúrno-spoločenskými a športovými podujatiami. Bratislava bude o štyri roky aj medzinárodné mesto elektromobility, európske hlavné mesto mládeže a bežecké mesto.

Nové nájomné domy, viac miest v škôlkach, menej bezdomovcov

Bratislava bude o štyri roky mestom pre plnohodnotný život všetkých vekových generácií. V roku 2014 sme odovzdali do užívania po dlhej dobe nový nájomný dom. V roku 2018 pribudnú aspoň dva ďalšie. O štyri roky bude viac detských jaslí a materských škôlok a budú pre rodiny dostupnejšie. Vďaka napĺňaniu už schváleného Programu aktívneho starnutia bude mať Bratislava oveľa viac aktívnych a angažovaných seniorov ako je tomu dnes. To povedie k posilňovaniu medzigeneračnej solidarity a úcty medzi ľuďmi. Za uplynulé štyri roky sme urobili aj konkrétne kroky pre zníženie počtu ľudí bez domova. Budeme v tom pokračovať a trvalo umožňovať týmto ľuďom vrátiť sa do normálneho života.

Pokračujme v tom, čo sme začali

Moja vízia Bratislavy v roku 2018 nie je postavený na nereálnych sľuboch, ale na pokračovaní v naštartovaných projektoch a výsledkoch, ktoré sa nám za uplynulé štyri roky podarilo dosiahnuť. Vychádzam z konkrétnych praktických skúseností s vedením mesta v náročných finančných podmienkach. Rovnako platí, že to čo ponúkam, môžem sľubovať len preto, že sme na to vytvorili priestor a zdroje zodpovedným hospodárením a zásadným ozdravením mestských financií. 

Moju víziu Bratislavy na roky 2014-2018 nájdete tu >>

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Vadalovci a Rodovci dostali od štátu agrodotácie za 68 miliónov eur

Informácie o poskytnutej pomoci zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva v piatok.

DOMOV

Desaťtisícom ľudí prekáža, že Fico nikam neodchádza

Účasť bola podobná ako na minulotýždňových protestoch.

KOMENTÁRE

Námestia odpovedali Ficovmu úškrnu: nechcú ho

Moc a ego Ficovi nedovolili ani len to, aby vierohodne zahral, že odchádza.


Už ste čítali?