Ako chceme chrániť a podporiť rekreačnú funkciu bratislavského lesoparku?

Autor: Milan Ftáčnik | 23.10.2014 o 8:41 | Karma článku: 4,13 | Prečítané:  962x

Znížiť ťažbu dreva, obmedziť poľovníctvo, zakázať vjazd automobilov a vyhlásiť stavebnú uzáveru na území mestských lesov chceme uznesením, ktoré predkladáme na dnešné mestské zastupiteľstvo.

Bratislavský mestský lesopark, rozprestierajúci sa na území viac ako 3-tisíc hektárov od Lamača až po Krasňany, nie je pre Bratislavčanov len akýmsi lesom pri meste. Je takpovediac srdcovou záležitosťou pre desiatky, možno až stotisíce Bratislavčanov, ktorí sa sem opäť a opäť vracajú, pretože im poskytuje ideálny priestor pre aktívny oddych a relax v prírode. Chrániť a zveľaďovať naše mestské lesy pre ich prírodné bohatstvo a rovnako ich rekreačnú funkciu pre návštevníkov – Bratislavčanov, ale aj zachovať mestské lesy pre ďalšie generácie v dobrom stave, musí vedenie mesta vnímať ako svoju trvalú povinnosť. 
 
Vzhľadom na pretrvávajúce kritické hlasy aktívnej verejnosti, upozorňujúce na neúmernú ťažbu či tlak developerov v území sme spolu s viceprimátorom Jánom Budajom reagovali na iniciatívu ochranárov a pri ich významnej spoluúčasti sme spracovali koncepčný materiál, ktorý vychádza z materiálu ochranárov a materiálu riaditeľa Mestských lesov Bratislava s názvom Koncepcia na podporu rekreačnej funkcie a rozvoja Bratislavského lesného parku na území v správe Mestských lesov v Bratislave do r. 2025. Jeho úlohou je stanoviť pravidlá smerujúce k vyššej miere ochrany prírodného bohatstva našich lesov a rovnako k posilneniu ich rekreačnej funkcie pre širokú verejnosť. Túto koncepciu predkladáme na schválenie mestskému zastupiteľstvu s nasledujúcimi úlohami pre vedenie mesta, resp. pre vedenie Mestských lesov Bratislavy.
 
Po prvé,  povinnosť znížiť úmyselnú (t.j. plánovanú) ťažbu na celom území lesného parku na maximálny ročný objem 5-tisíc m3 z doterajších 17-tisíc m3. Toto rozhodnutie vlastníka sa má premietnuť do nového lesného hospodárskeho plánu (Programu starostlivosti o les) na obdobie 2016 – 2025 aj v spolupráci s odbornou a občianskou verejnosťou a mimovládnymi organizáciami. Pre rok 2015  vyhlásiť moratórium na obnovnú úmyselnú ťažbu s tým, že sa moratórium nebude tykať výchovnej úmyselnej ťažby. Na krytie výpadku príjmov zo zníženia úmyselnej ťažby zvýšiť rozpočet Mestských lesov Bratislava, každoročne od roku 2015.
 
Po druhé, povinnosť  vypracovať Výhľadový plán poľovníckeho hospodárenia v zmysle zákona a požiadať okresný úrad o vyhlásenie pozemkov v Bratislavskom lesnom parku s minimálnou rozlohou 820 ha za nepoľovné plochy, aby nedochádzalo k stretom poľovníkov a návštevníkov lesoparku.
 
Po tretie, povinnosť začať konanie podľa príslušného zákona s cieľom zákazu individuálnej automobilovej dopravy na Ceste mládeže počas celého roka v úseku od parkoviska pri Červenom moste - Partizánskej lúke až po parkovisko pri horárni Krasňany.
 
Po štvrté, úlohu zabezpečiť spracovanie územného plánu zóny pre celé územie Železnej Studienky v okolí Cesty Mládeže od Červeného Mosta, po Sanatórium a do času jeho
schválenia vyhlásiť v tomto území stavebnú uzáveru.
 
Ak tento návrh, ktorý predkladáme za podpory aktívnej ochranárskej verejnosti spolu s poslancami a poslankyňami naprieč poslaneckými klubmi,  získa podporu mestského zastupiteľstva, bude to významný krok pre ochranu prírody a zvýšenie rekreačnej funkcie našich mestských lesov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Zmekova Hlava XXII

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?