Byť starším neznamená byť na obtiaž

Autor: Milan Ftáčnik | 9.6.2014 o 12:02 | Karma článku: 3,16 | Prečítané:  1098x

Starší ľudia majú svoje špecifické problémy, ale vedia byť aj veľkým prínosom. Seniori, to nie sú len dôchodcovia odkázaní na pomoc iných. Mnoho z nich má množstvo energie, ani zďaleka necítia byť zrelí do starého železa, chcú byť užitoční a odovzdať svoje skúsenosti.

Keď sa povie slovo senior, väčšina z nás si predstaví ľudí na dôchodku. Majú svoje zdravotné a sociálne problémy, často krát nechápu postoje mladšej generácie a mladí ľudia nechápu ich. Seniori však nie sú len dôchodcovia. Mnohí z nich sú ešte  plní síl, majú množstvo skúseností, ochoty pomôcť svojmu okoliu a aj svojmu mestu. Keď Európska únia vyhlásila rok 2012 za rok venovaný aktívnemu starnutiu a medzigeneračnej solidarite, začali sme organizovať podujatie s názvom Senior fest a uvedomili sme si, ako veľmi je dôležité, aby samospráva plnohodnotne zapájala staršiu generáciu do diania v meste. Pretože vďaka tomu môžu získať  všetci – starším ľuďom sa zvýši kvalita života, samospráva získa neoceniteľnú pomoc a mladá a stredná generácia si prehĺbi vzťah k staršej generácii.

„Aktívne starnutie znamená udržať sa čo najdlhšie v dobrej fyzickej aj duševnej kondícii. Začať až po odchode do dôchodku nestačí. Úlohou mesta je vytvoriť svojim občanom na to predpoklady.“

Pred dvomi rokmi sme založili Radu bratislavských seniorov, ktorá je stálym poradným orgánom primátora Bratislavy pre otázky postavenia seniorov. Zameriava sa napríklad na zvyšovanie podpory, ochrany a dodržiavania práv seniorov, spracúva stanoviská k návrhom právnych predpisov ako aj mestských a ďalších materiálov, ktoré môžu mať dosah na kvalitu života seniorov.

Program aktívneho starnutia

Práve z Rady seniorov vznikla iniciatíva pripraviť stratégiu a neskôr aj program aktívneho starnutia. Tento dokument je dnes hotový a po verejnom pripomienkovaní leží na stole pripravený na schválenie do Mestského zastupiteľstva tento mesiac.

Ide o nový programový dokument  zameraný na podporu starších občanov, aby sme ich aktivizovali  cez verejné politiky. Nejde pritom len o politiky v oblasti zamestnanosti starších ľudí, ale aj o podporu ich celoživotného vzdelávania, občianskych, sociálnych, kultúrnych a športových  aktivít, ktoré im umožnia aktívne starnutie. Ide aj o politiky podpory ich nezávislosti a dôstojnosti, ekonomickej a sociálnej bezpečnosti, vrátane ochrany pred zlým zaobchádzaním vo všetkých spoločenských sférach a vzťahoch.

Konkrétne kroky, nielen teória na papieri

Azda najvýznamnejším podujatím, ktoré hlavné mesto pre seniorov zorganizovalo už dva krát, je Seniorfest. Pre skôr narodených Bratislavčanov samospráva pripravila počas októbra sériu približne dvadsiatich spoločenských, kultúrnych i športových podujatí. V rámci tohto podujatia môžu seniori navštíviť podujatia ako Deň zdravia (meranie cukru, cholesterolu, poradňa), kultúrne podujatia, tvorivé dielne deti a seniori, prednášky (prevencia a lieky, liečivé rastliny a fytoterapia, muzikoterapia, ochrana osôb a majetku), celoslovenská výstava ručných prác seniorov a ďalšie.

V rámci Seniorfestu oceňujeme najaktívnejších seniorov.  Ide o uznanie aktivít pri skvalitňovaní života seniorov, v organizovaní denných centier, občianskych združení, vzdelávacích krúžkov, v odovzdávaní skúseností mladým a pestovaní medzigeneračných vzťahov. V Akčnom pláne k programu aktívneho starnutia predkladáme ďalšie konkrétne kroky, ktoré mesto chce pre seniorov urobiť.

„Aktívne starnutie znamená plnohodnotné prežívanie života aj vo vyššom veku, zodpovedný prístup k zdraviu, život v bezpečí a dôstojnosti, s možnosťou zúčastniť sa diania v spoločnosti.“

Byť aktívnym seniorom, znamená veľkú pozornosť venovať aj zdraviu a udržiavaniu fyzickej kondície. V októbri minulého roka sme v Trnávke otvorili prvý senior fitpark. Ide o sériu cvičebných zariadení špeciálne navrhnutých pre starších ľudí. 

Počas mnohých stretnutí, ktoré často absolvujem so staršími ľuďmi, sa stretávam s tým, že chcú byť užitoční, chcú mestu pomôcť. Aj preto sme vyskúšali zapojiť ich do organizovania podujatí. Vyšlo to. Dnes už sa takmer tridsať seniorských dobrovoľníkov pravidelne zapája do usporiadateľskej služby v uliciach metropoly počas ČSOB Bratislava Marathonu. Počas podujatia títo seniori predovšetkým usmerňovali cestujúcu verejnosť na alternatívnu dopravu, čím prispeli k bezproblémovému priebehu podujatia. Nesmierne si cením prácu dobrovoľníkov, obzvlášť z radov aktívnych seniorov.

Týka sa to všetkých generácií

Azda najväčším problémom staršej generácie je, že si ťažko hľadá prácu. Pomôcť im je na úrovni samosprávy dosť zložité, pretože mesto nemá na to mnoho kompetencií. Môže však seniorom pomôcť vzdelávať sa, získavať kontakty a zručnosti, organizovať pre nich podujatia a aktívne ich zapájať do diania v meste.

Aktívne starnutie nie je len téma pre seniorov. Týka sa to všetkých vekových skupín. Postupne rastie podiel seniorov na celkovom počte obyvateľov a spoločnosť musí reagovať na túto novú situáciu. Aktívne starnutie je prostriedkom zamedzenia izolácie (vylúčenia) obyvateľov vyššieho veku zo spoločnosti a vytvorenia podmienok na medzigeneračné aktivity.

Aktívne starnutie je prostriedkom integrácie seniorov do spoločnosti na všetkých úrovniach: ako občan, obyvateľ danej mestskej časti, obyvateľ Bratislavy, účastník ekonomických , kultúrnych a iných aktivít až po aktivity rodinného charakteru. 

Veľmi si želám, aby Bratislava bolo mesto priateľské k seniorom. Viem, že to nie je len o prijatí koncepčného dokumentu, ale záleží na krokoch, ktoré mesto urobí. A nielen mesto, záleží na nás všetkých. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Zmekova Hlava XXII

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?