Nový model výstavby nájomného bývania

Autor: Milan Ftáčnik | 20.5.2014 o 12:57 | Karma článku: 4,21 | Prečítané:  1415x

V septembri bude v Bratislave na Čapajevovej ulici v Petržalke dokončený po dlhej dobe prvý nájomný bytový dom. V deväťpodlažnom dome za dva milióny eur z mestského rozpočtu nájde ubytovanie 48 rodín či jednotlivcov. Je to málo, ale je to začiatok. Začiatok zmeny prístupu mesta k výstavbe nájomných bytov. 

Na meste evidujeme zhruba tisícku žiadostí o nájomné bývanie. Ročne vieme z vlastných kapacít poskytnúť pre bývanie maximálne 50 až 60 bytov. Problém dostupnosti bývania je jednou z najčastejších tém, s ktorou prichádzajú občania za mnou počas pravidelných dní otvorených dverí primátora. Je to pochopiteľné, pretože u nás sa, na rozdiel od napríklad susedného Rakúska po revolúcii udomácnil trend, že každý chce mať byt v osobnom vlastníctve, čo je však pre mnohých ľudí finančne nedostupné. Aj štát podporil tento trend tým, že umožnil na základe zákona, aby si ľudia za malé peniaze odkúpili nájomné byty v panelákoch. Kým v Bratislave býva v nájomných bytoch zhruba 5 % obyvateľov, priemer v EÚ je 35 %. Aj preto, že Bratislava v minulosti presadzovala filozofiu, že o bývanie sa má človek postarať sám, že to nie je úloha mesta. Ale kto potom pomôže tým, ktorí na kúpu bytu jednoducho nemajú príjem? Podľa mňa práve mesto má poskytnúť ľuďom sociálne dostupné bývanie. Ako to dokážu napríklad v susednej Viedni.

Preto som veľmi pozorne počúval primátora Viedne Michaela Häupla, keď sme počas jeho minulotýždňovej návštevy Bratislavy diskutovali aj o tejto oblasti. Viedeň, v ktorej 60 % obyvateľov býva v nájomných bytoch, je v tomto svetovou špičkou. Celé desaťročia stavala Viedeň nájomné byty a domy vo vlastnej réžii, ale svetová kríza ju prinútila k zmene. Dnes mesto získava pre výstavbu súkromných partnerov, ktorí financujú výstavbu na pozemkoch, ktoré poskytuje mesto.

Tento model chceme preniesť aj do Bratislavy. V súčasnej situácii, keď musíme ozdravovať mesto, teda znižovať dlh Bratislavy, žiaľ, nie je v našej kapacite financovať rozsiahlejšiu výstavbu nájomného bývania iba z vlastných zdrojov. Ale mesto má vo vlastníctve pozemkov vhodné na výstavbu nájomných domov. Tieto chceme poskytnúťna výstavbu nájomných domov, ktorú by financoval súkromný investor. Následne by mu investíciu mesto splácalo z príjmov z nájomného. S primátorom Häuplom sme sa dohodli, že člen mestskej rady Viedne Michael Ludwig, zodpovedný za oblasť bývania, príde na pracovnú návštevu do Bratislavy a predstaví nám podrobne tento viedenský model, aby sme ho dokázali nastaviť aj v podmienkach Bratislavy.

Diskusie, ktoré sme v minulosti o tomto zámere viedli s niektorými bankami a poisťovacími spoločnosťami potvrdili, že o takýto model spolupráce by bol z ich strany záujem. Ide teda len o to, nastaviť obojstranne výhodné pravidlá. Také, ktoré umožnia zvýšiť podiel nájomných bytov aj pre obyvateľov Bratislavy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Zmekova Hlava XXII

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?