Ftáčnik chce zvýšiť dane? Nechce, ale musí

Autor: Milan Ftáčnik | 6.12.2011 o 10:31 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1538x

Keď som oznámil, že mesto Bratislava v súvislosti s rozpočtom na rok 2012 pripravuje návrh na zvýšenie dane z nehnuteľností, denník SME napísal, že Ftáčnik chce zvýšiť dane. Potiaľto sa zdá všetko jasné a jednoduché, ale také jednoduché to nie je. Bez zvýšenia daní totiž nedokážeme prijať reálny rozpočet mesta na rok 2012. Sme si vedomí svojej zodpovednosti za zdravý ekonomický vývoj mesta. Vybrali sme sa však najprv cestou šetrenia a dane zvyšujeme až úplne na záver.

Začali sme od seba

Na situáciu, v akej sa mesto nachádza, nestačia drastické škrty, ktoré sme urobili na bežnom chode úradu a aj na službách, ktoré poskytujeme občanom v roku 2011 a budeme v nich pokračovať aj v roku 2012. Začali sme totiž sami od seba, a to šetrením. Prebytok bežného rozpočtu, ktorý takto vznikol, tým, že neminieme všetko, čo získame z daní, použijeme na splácanie starých dlhov. Smutnou pravdou je to totiž to, že po minulom vedení vstúpilo mesto do roku 2011 zadĺžené vo výške  228 mil. eur, z toho zhruba 50 mil. eur boli nezaplatené faktúry za Zimný štadión, Starú radnicu a ďalšie veci, ktoré si objednalo bývalé vedenie, ale my ich musíme zaplatiť. Ak k tomu prirátate splátku za nové autobusy, ktoré už jazdia v uliciach mesta, vo výške viac ako 6 mil. eur každý rok po dobu 8 rokov, a ešte 5 mil. eur ako splátku istiny dlhodobých úverov, a 3 mil. eur na úrokoch tak vychádza, že mesto musí každý rok zaplatiť na dlhoch viac ako 25 mil. eur a ešte nič nové pre svojich obyvateľov neurobilo. A to budeme splácať každý rok po CELÉ ŠTYRI ROKY, to je realita, v ktorej sa mesto nachádza.

Odkiaľ zoberie mesto peniaze na splácanie týchto krátkodobých aj dlhodobých dlhov? Požičať ďalšie peniaze, aby sme splatili staré dlhy, si už nemôžeme, lebo prekračujeme zákonom stanovenú hranicu 60%,  o ktorej sa hovorí aj v návrhu zákona o rozpočtovej zodpovednosti. To vieme, a preto sme hľadali iné cesty. Už som hovoril o šetrení, ktorým sme začali toto volebné obdobie a ktoré v budúcom roku vytvorí prebytok 7 mil. eur. Ďalej musíme predávať majetok  mesta, aby sme získali ďalších 14 mil. eur. To ešte stále nie je dosť na splácanie dlhov a aspoň na zárodok rozvojových programov, ktoré mesto potrebuje. Nehovoriac o tom, že mesto v roku 2011 predalo majetok iba za 5 mil. eur, pričom plán bol tiež 14 mil. eur, takže zvyšovať umelo príjmy z predaja nie je reálne. Ešte stále nám niečo chýba k tomu, aby sme mali vyrovnaný rozpočet a to je suma zhruba 5 mil. eur.

Zvýšenie daní pre majiteľov bytov bude od 3 do 5 eur ročne

Už nemáme kam siahnuť, preto hovoríme, že musíme zvýšiť daň z nehnuteľnosti v priemernej výške zhruba 20%, čo bude znamenať výnos pre mesto vo výške takmer 5 mil. eur a o rovnakú sumu sa posilnia rozpočty mestských častí, ktoré z nich môžu riešiť nové aktivity, lebo nie sú tak zadĺžené ako mesto. Neteší nás, že musíme zvyšovať dane z nehnuteľnosti, ale chceme sa správať zodpovedne a ozdraviť hospodárenie mesta tým, že splatíme staré dlhy a vytvoríme priestor na rozvojové programy. Ak sa tento návrh prijme, na ozdravení mestských financií sa svojim dielom budeme podieľať všetci, ako obyvatelia mesta, ktorého primátor sa nesprával v čase krízy ako dobrý hospodár.

Ako sa to dotkne každého z nás? U vlastníka bytu s rozlohou 70 m2 sa daň z nehnuteľnosti za tento byt zvýši o cca 4 eur ročne, čiže stúpne zhruba o 17%. Za nebytový priestor sa daň zvýši viac, ale v bežnom sídliskovom dome sa rozráta medzi jednotlivých vlastníkov. Väčšinu navrhovaného zvýšenia dane zaplatia podnikatelia, za administratívne budovy, obchodné centrá či za stavby na podnikanie. Musím povedať, že jednotlivé návrhy na zvýšenie sme dôkladne obracali z každej strany, spoločne so zástupcami starostov, každého poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve a hľadali sme taký návrh, ktorý bude ako spoločný prijateľný pre všetkých.

Všetci sme si vedomí svojej zodpovednosti za zdravý ekonomický vývoj mesta. Vybrali sme sa však najprv cestou šetrenia a dane zvyšujeme až úplne na záver. Otvorene hovoríme o tom, že zvyšovať daňové zaťaženie nebol náš úmysel.  Ale potreba ozdraviť mestské financie sa nás nepýta, či chceme alebo nie. Jednoducho musíme.


Video z tlačovej konferencie k zvyšovaniu daní z nehnuteľností

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?