reklama

Čierne skládky (odpoveď na otvorený list Zelenej hliadky)

Úprimne si vážim iniciatívu Zelenej hliadky, ktorá sa za tri roky existencie stala v Bratislave pojmom. Tento blog je odpoveďou na otvorený list zo dňa 13. februára a v ktorom Zelená hliadka vyzýva magistrát, aby navýšil rozpočet na likvidáciu čiernych skládok, sprísnil kontrolu reálne vykonaných prác a bol aktívnejší pri odstraňovaní nelegálnych skládok odpadu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Vážený pán Čupka,

najprv sa Vám chcem ospravedlniť za oneskorenú odpoveď. Podklady od nášho oddelenia životného prostredia som si vyžiadal aj som ich dostal už dávnejšie, ale chcel som ta tejto téme podrobnejšie venovať. Kvôli tomu som nestihol odpovedať v lehote 30 dní, za čo ste ma oprávnene kritizovali. Na úvod chcem uviesť, že aj ja som sa narodil v Bratislave a celý život v nej žijem. A úprimne si vážim Vašu iniciatívu Zelená hliadka, ktorá sa za tri roky existencie stala v Bratislave pojmom. Som veľmi rád, že aj mesto Bratislava prispelo k Vašej aktivite pravidelným poskytovaním kontajnerov, zakúpením náradia a ďalších pomôcok, ale v rámci našich možností aj propagáciou. Veľmi dobre rozumiem tomu, keď píšete, že napriek úspechu Vašej iniciatívy by ste čakali skôr aktívny prístup zo strany mesta Bratislavy a jej mestských častí v odstraňovaní čiernych skládok.

Viac peňazí na likvidáciu čiernych skládok

Vo svojom otvorenom liste ste ma v prvom rade vyzvali na to, aby som čo najskôr navýšil rozpočet na čierne skládky na 100.000 Eur, namiesto v rozpočte schválených 14.500 Eur. Aj ja by som si želal, aby sme na túto problematiku dali viac peňazí, ale navýšiť rozpočet na akúkoľvek položku môžu iba poslanci mestského zastupiteľstva. Úprimne Vám poviem, že nebolo vôbec ľahké zostaviť rozpočet na rok 2014, pretože nám poklesli príjmy z dane z príjmov fyzických osôb, ktoré dostávame podľa počtu obyvateľov (mesto má po sčítaní obyvateľov z roku 2011 o 17.000 obyvateľov menej, čo pre nás znamená pokles o takmer 3 milióny eur). Na druhej strane sa nám zvýšili výdavky na spoluúčasť na rozvojových dopravných projektoch, ktoré sú financované z európskych fondov. Nejde len o projekt rekonštrukcie Starého mosta, ale aj o mnohé ďalšie, na ktoré mesto musí vynaložiť v tohoročnom rozpočte viac ako 5 mil. eur. Takže pokles príjmov a zvýšené výdavky oproti roku 2013 nás nútili zostaviť veľmi úsporný rozpočet v ostatných položkách. Napriek týmto skutočnostiam predložím poslancom Váš návrh pri najbližšej úprave rozpočtu.

Proces odstraňovania skládok je zdĺhavý, ale má svoje opodstatnenie

Vo svojom otvorenom liste ma ďalej žiadate, aby som dal príslušným úradníkom príkaz odstraňovať čierne skládky okamžite a nie po skončení zdĺhavého procesu na okresnom úrade. K tomu chcem uviesť, že zneškodňovanie, resp. zhodnocovanie nelegálnych skládok sa riadi zákonom 223/2001 Z.z. o odpadoch a oddelenie životného prostredia a mestskej zelene postupuje v súlade s týmto zákonom. Je pravda, že proces odstraňovania nelegálnych skládok je pomerne zdĺhavý, ale dĺžka procesu od nahlásenia výskytu nelegálnej skládky Okresnému úradu až po odstránenie nelegálnej skládky má svoje opodstatnenie. A to v tom, že Okresný úrad zisťuje, kto je pôvodcom odpadu, pretože ten je zo zákona povinný odpad odstrániť. Ak ho nie je možné určiť, zabezpečí zhodnotenie odpadu alebo zneškodnenie odpadu na vlastné náklady príslušný Okresný úrad (ak sa jedná o nebezpečný alebo stavebný odpad), obec (ak sa jedná o komunálny a drobný stavebný odpad). S odvolaním sa na Štatút hlavného mesta SR Bratislavy, ak je vlastník pozemku Hlavné mesto SR Bratislava, ale je v správe mestskej časti, táto má povinnosti vyplývajúce zo zákona o odpadoch ako vlastník, t.j. odstráni nelegálnu skládku na vlastné náklady mestská časť.

Samozrejme, že v zákone je možnosť odstrániť danú skládku z mestského pozemku aj pred rozhodnutím Okresného úradu, ALE: odstránenie nelegálnej skládky pred správnym konaním zo strany Okresného úradu spôsobí zastavenie konania vo veci, a teda nebude možnosť zistiť pôvodcu odpadu, ktorý by musel na vlastné náklady odstrániť nelegálnu skládku. To má dopad na financie, či na rozpočet Okresného úradu, alebo mesta, či mestskej časti. Preto postup odstrániť nelegálnu skládku po rozhodnutí Okresného úradu odporúčajú aj jeho zamestnanci. Myslím, že o týchto skutočnostiach ste boli zo strany zamestnancov oddelenia životného prostredia a mestskej zelene informovaný. Ak budete presvedčený, že rýchle odstránenie skládky na náklady samosprávy či štátu je dôležitejšie ako všetko ostatné, som pripravený sa s Vami stretnúť a vydiskutovať si Vaše návrhy.

Stretnutie Vám navrhujem aj preto, lebo vnímam nelegálny odpad ako veľmi vážny problém nášho mesta a Vaša iniciatíva Zelená hliadka s ním má už viac ako trojročné skúsenosti. Svoje skúsenosti máme aj my, pričom sa snažíme postupovať čo najefektívnejšie. Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v decembri 2011 podpísal zmluvu na „odstraňovanie odpadu uloženého v rozpore so zákonom 223/2001 Z.z.“ s víťazom verejnej súťaže A.S.A. SLOVENSKO spol. s.r.o., ktorá je zverejnená na stránke hlavného mesta.

Nahlasovanie nelegálnych skládok a fotopasce

Na webovej stránke hlavného mesta sú pravidelne zverejňované aj nové podnety od občanov a samospráv o výskyte nelegálnych skládok, ako aj fotodokumentácia pred a po odstraňovaní nelegálnej skládky, termín čistenia a tiež množstvo odpadu a cena za odstránenie skládky vysúťaženou spoločnosťou. Spolu s týmito informáciami je zverejnený aj postup nášho oddelenia životného prostredia a mestskej zelene pri odstraňovaní skládok, aby mali občania jasný prehľad a informáciu, čo sa deje s danou skládkou od momentu nahlásenia až po jej odstránenie. Občanom mesto uľahčilo nahlasovanie výskytu nelegálnej skládky, a to formou dotazníka umiestneného na webovej stránke hlavného mesta v sekcii, Život v metropole > Komunálny odpad > Čierne skládky, pomocou ktorého je možné takýto výskyt oznámiť. Nelegálny odpad rieši mesto nielen jeho odstraňovaním, ale aj prevenciou. Preto bolo v roku 2014 vyčlenených v rozpočte 8.000,- eur na fotopasce, ktoré budú monitorovať lokality s častým výskytom nelegálnych skládok, a tým prispievať k odhaľovaniu páchateľov tohto počínania a sankcionovať ich.

Verím, že naše osobné stretnutie bude príležitosťou nadviazať s Vami v tejto problematike konkrétnu spoluprácu. Aby ste mali možnosť sa presvedčiť, že to s otvorenosťou a transparentnosťou myslíme vážne, a to nielen v oblasti odstraňovania čiernych skládok. Pokiaľ budete chcieť hovoriť aj o debarierizácii verejných priestorov alebo riešení vizuálneho smogu, budem veľmi rád, pretože aj týchto oblastiach máme určité výsledky, o ktorých Vás budem informovať. Verím, že výsledkom našej diskusie budú konkrétne kroky, ktoré budú najlepšou odpoveďou na Váš otvorený list a na Vašu žiadosť o pomoc. Chcem sa Vám ešte raz poďakovať za Váš aktívny prístup k nášmu mestu a teším sa na spoločné stretnutie.[/content>

Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg. Kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave Zoznam autorových rubrík:  Moje názory

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu