Celý systém je popísaný v zásadách hospodárenia s bytmi, ktoré sú verejne dostupné. Podľa nich sa z miestneho zoznamu žiadateľov o nájom bytu, ktorých je v Petržalke okolo 1.500, zostavuje poradovník. Poradovník navrhuje sociálna a bytová komisia miestneho zastupiteľstva, ktorá má 8 členov. Kritériá na zaradenie do poradovníka sú bytové pomery žiadateľa, rodinné pomery, doba trvania žiadosti a iné okolnosti hodné osobitného zreteľa, čo sú najmä sociálne a zdravotné dôvody. A ďalej je ustanovené, že byty sa môžu prenajímať iba žiadateľom z poradovníka, pričom starosta má výnimku, že môže prenajať byt aj niekomu, kto nie je v poradovníku, ale je len v miestnom zozname žiadateľov. Podľa tejto výnimky som prenajal 3 byty príslušníkom policajného zboru na základe deklarovanej priority mestskej časti, že každý rok prenajme jeden byt policajtovi na stabilizáciu radov štátnej polície. Samozrejme o každom z týchto nájmov boli poslanci informovaní v pravidelnej informácii. Inak som za štyri roky som takúto VÝNIMKU NEUPLATNIL ANI RAZ.
Ak sa uvoľní byt po neplatičoch, návrh na nový prenájom predkladá starostovi sociálna a bytová komisia z tých žiadateľov, ktorí sú v poradovníku. Ročne takto prenajmeme okolo 30 bytov. Miestne zastupiteľstvo v tomto volebnom období rozhodlo, že byty sa budú prenajímať len na čas určitý, to znamená, že sa potom nedajú odkúpiť do osobného vlastníctva. Petržalka má takmer 800 nájomných bytov a už nechce ich počet znižovať. Má záujem o nájomníkov, ktorí si plnia povinnosti a platia nájomné a služby, pre takých sa zaväzuje, že predĺži nájom bytu ak o to nájomník požiada. Ak si neplní povinnosti a neplatí, môže ho vypratať z bytu na základe notárskej zápisnice, ktorú spisujeme s každým nájomcom a v ktorej nájomca udeľuje na takýto postup súhlas. To skracuje vypratanie neprispôsobivých nájomníkov z dvoch až troch rokov súdneho konania na čas niekoľkých mesiacov.
Systém prideľovania bytov v Petržalke považujem za transparentný a pritom schopný posúdiť individuálne podmienky žiadateľov o nájom bytu, čo napríklad systém losovania nedokáže. Takýto systém by mal fungovať aj na úrovni hlavného mesta, ktoré má viac ako 2.000 žiadostí o nájom bytu. Aby sa predišlo pochybnostiam, malo by aj mesto zverejniť zoznam, komu boli prenajaté byty za posledných 20 rokov. Ak to neurobí Andrej Ďurkovský, mal by to urobiť novozvolený primátor po komunálnych voľbách. Ja s tým nemám problém, ale aké morálne právo na to budú mať kandidáti, ktorí sú na zozname v Starom Meste?
Ako prideľovať byty bez kšeftov? Petržalka to dokázala
Som znechutený z toho, čo sa udialo v Starom Meste. A premýšľam, v čom to je, že v Petržalke za posledné štyri roky takéto niečo nebolo možné. Určite k tomu prispel systém prideľovania bytov, ktorý sme v Petržalke s poslancami vytvorili. Na prvom mieste to je rozhodnutie našich predchodcov z roku 2006, že starosta predkladá raz za tri mesiace verejnú informáciu pre miestne zastupiteľstvo o tom, komu bol prenajatý byt.